Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1: Questions 1-a and b refer to procedure 1. Assume the mass of the cart is 965

ID: 1289140 • Letter: 1

Question

1:

Questions 1-a and b refer to procedure 1. Assume the mass of the cart is 965 g, and there is no friction anywhere.

Suppose that the graph of force vs. time for a very unusual spring has only straight lines. The cart hits the spring at t = 3.00 s, so force F = 0 up to that point. Then, after t = 3.00 s, the force increases linearly until it reaches a maximum at Fmax = 3.93 N at time t = 3.57 s. Then the spring pushes the cart away, and the force decreases linearly until it goes back to F = 0 at time t =4.43 s.

1-a) Find the magnitude of the impulse exerted by the spring on the cart.

J = ________ N-s

1-b:

For the graph described above: what does this graph tell you about the initial speed of the cart vo and the final speed of the cart vf

vo must be equal than vf

You cannot tell if vo is greater than or less than vf

vo must be less than vf

vo must be greater than vf

Postlab 1:

In a previous lab, cart 1 and cart 2 in proceudre 1 are initially at rest, and after the explosion the momentum of the two carts was the same. If the two carts were moving at some initial speed v0 before the explosion: would the momentum of the two carts still be equal?

it depends on the initial conditions

yes

no

it depends on the final condition

2:

In procedure 1: suppose a cart of mass m = 642 g is initial moving at speed v0 = 5.53 m/s. It strikes a spring attached to a fixed wall, comes to a stop, and bounces back at speed vf = 4.17 m/s. Assume the track is frictionless.

If the cart was in contact with the spring for 296.85 ms, find the magnitude of the average force exerted by the spring on the cart.
Favg = ___________ N

3:

In procedure 4: suppose the cart has mass m =330 g, and it strikes the clay at speed vo =1.75 m/s and comes to a dead stop. Assume the track is frictionless, and the clay is crushed inward by 1.66 cm.

Find the magnitude of the average force exerted by the clay on the cart.
HINT: Use kinematics, assuming the force is constant during the impulse! Favg = _____ N

vo must be equal than vf

You cannot tell if vo is greater than or less than vf

vo must be less than vf

vo must be greater than vf

Explanation / Answer

a) When you draw out the graph you are supposed to get a triangle. where Fmax is your height and and the difference from 4.43s-3.00s is your base.

using the formula for the area of a triangle, (1/2b*h) you get 1/2*1.43s*3.97N= 2.85 which is the magnitude of the impulse.

b)vo must be greater than vf

Hope the above answer helps u in some part.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote