A roller-coaster vehicle has a mass of 507 kg when fully loaded with passengers
ID: 1289620 • Letter: A
Question
A roller-coaster vehicle has a mass of 507 kg when fully loaded with passengers (see figure).
(a) If the vehicle has a speed of 22.0 m/s at point A, what is the force of the track on the vehicle at this point?
N
(b) What is the maximum speed the vehicle can have at point B in order for gravity to hold it on the track?
m/s
Explanation / Answer
a) N = m*g + m*v^2/r
= 507*9.8 + 507*22^2/10
= 29507 N
b)
N = 0
m*v^2/r - m*g = 0
m*v^2/r = m*g
v^2/r = g
v = sqrt(g*r)
= sqrt(9.8*15)
= 12.12 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.