Given R=200ohms, L=0.4H, C=6*10^-6H, V=30V, f=39.79Hz, Vr=10V, Vl=5V, Vc=33V, an
ID: 1289699 • Letter: G
Question
Given R=200ohms, L=0.4H, C=6*10^-6H, V=30V, f=39.79Hz, Vr=10V, Vl=5V, Vc=33V, and the phase angle is -70.5 degrees, draw the phasor for source voltage with proper magnitude and orientation.
PLEASE EXPLAIN HOW YOU RECEIVED MAGNITUDE AND ORIENTATION OF THE SOURCE VOLTAGE. THANK YOU!
Given R=200ohms, L=0.4H, C=6*10^-6H, V=30V, f=39.79Hz, Vr=10V, Vl=5V, Vc=33V, and the phase angle is -70.5 degrees, draw the phasor for source voltage with proper magnitude and orientation. PLEASE EXPLAIN HOW YOU RECEIVED MAGNITUDE AND ORIENTATION OF THE SOURCE VOLTAGE. THANK YOU!Explanation / Answer
qaw
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.