The Bohr model of the hydrogen atom pictures the electron as a tiny particle mov
ID: 1289729 • Letter: T
Question
The Bohr model of the hydrogen atom pictures the electron as a tiny particle moving in a circular orbit about a stationary proton. In the n=1 orbit the distance from the proton to the electron is 5.29*10^-11 m, and the linear speed of the electron is 2.18*10^6 m/s. (a) what is the angular velocity of the electron? (b) how many orbits about the proton does it make each second? (c) what is the electron's centripetal acceleration The Bohr model of the hydrogen atom pictures the electron as a tiny particle moving in a circular orbit about a stationary proton. In the n=1 orbit the distance from the proton to the electron is 5.29*10^-11 m, and the linear speed of the electron is 2.18*10^6 m/s. (a) what is the angular velocity of the electron? (b) how many orbits about the proton does it make each second? (c) what is the electron's centripetal accelerationExplanation / Answer
Angular speed
omega = v / r = ( 2.18 * 10 ^ 6 m/s ) / 5.29* 10 ^ -11 m
= 4.12 * 10 ^ 16 rad /s
2)
number of orbits revolved by the electron in each second is
N = ( 4.12 * 10 ^ 16 rad /s) / 2 pi = 6.55* 10 ^ 15 rev / sec
3) electron centripetal acceleration is
a _ c = v^2 / r
= ( ( 2.18 * 10 ^ 6 m/s ) ^2 / 5.29* 10 ^ -11 m
=8.983 * 10 ^22 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.