On a hiking trip, you are walking through a canyon with vertical walls and are c
ID: 1289869 • Letter: O
Question
On a hiking trip, you are walking through a canyon with vertical walls and are closer to one wall than the other. Having taken physics, you decide to determine the width of the canyon by using your knowledge of kinematics and the speed of sound. You shout "Hey" as loud as you can, and after a short time you hear three echoes. The second echo arrives 1.90 s after the first, and the third echo arrives 0.900 s after the second. Assuming that the speed of sound is 343 m/s and that there are no reflections of sound from the ground, find the width of the canyon.
Explanation / Answer
The total time taken by the sound wave to travel betweent the two walls by twice is, t = 1.90 + 0.900 = 2.8 s
Velocity of the sound wave, v = 343 m/s
2d = v * t
d = v * t/2 = 343 * 2.8 / 2 = 480 m
Hence the width of the canyon is 480 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.