A reflecting telescope ( Figure 1 ) has a radius of curvature of 3.00m for its o
ID: 1290192 • Letter: A
Question
A reflecting telescope (Figure 1) has a radius of curvature of 3.00m for its objective mirror and a radius of curvature of -1.55m for its secondary mirror. If the distance between the two mirrors is 0.90m , how far in front of the secondary mirror should you place the electronic sensor to record the image of a star?
A reflecting telescope (Figure 1) has a radius of curvature of 3.00m for its objective mirror and a radius of curvature of -1.55m for its secondary mirror. If the distance between the two mirrors is 0.90m , how far in front of the secondary mirror should you place the electronic sensor to record the image of a star?Explanation / Answer
for the objective V1 = fo = R0 / 2 = 3 /2 =1.5 m
and then for the second mirror u2 = 0.9 - 1.5 = - 0.6 m
and so - 1/ 0.625 = - 1/ 0.3 + 1/ V2 , solving which you get V2 = 1.613 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.