Still solving for part B. Part A is correct. A record player turntable initially
ID: 1290503 • Letter: S
Question
Still solving for part B. Part A is correct. A record player turntable initially rotating at 33 1/3 rev/min is braked to a stop at a constant rotational acceleration. The turntable has a rotational inertia of 0.019 kg. m^2 . When it ?s switched off, it slows down to 75% of its initial rotational speed in 5.5 s. Part A How long does it take to come to rest? Express your answer with the appropriate units. t= 22s Part A How long does ?t take to come to rest Express your answer with the appropriate units. t= 22s Part B Give Up 1 How much work has to be done on the turntable to bring it to rest? Express your answer with the appropriate units. w= .26 CorrectExplanation / Answer
work done = Initial Kinetic energy - Final kinetic energy
= 0.5*I w^2 - 0
= 0.5*0.019*3.488^2 = 0.115 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.