The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in
ID: 1290710 • Letter: T
Question
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 5.8 A. In the drawing dH = 0.12 m and dV = 0.49 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 5.8 A. In the drawing dH = 0.12 m and dV = 0.49 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.Explanation / Answer
The magnetic field at A due to horizontal wire is
BAx = ?0i/2?dv
BAx = (4?*10-7 H/m)(5.8 A)/2?(0.49 m)
BAx = 23.67*10-7 T
The magnetic field at A due to vertical wire is
BAy = ?0i/2?dH
BAy = (4?*10-7 H/m)(5.8 A)/2?(0.12 m)
BAy = 96.67*10-7 T
The magnitude of the net magnetic field at A is
BA = 9.95*10-6 T
The magnetic field at B due to horizontal wire is
BBx = ?0i/2?dv
BBx = (4?*10-7 H/m)(5.8 A)/2?(0.49 m)
BBx = 33.67*10-7 T
The magnetic field at B due to vertical wire is
BBy = ?0i/2?dH
BBy = (4?*10-7 H/m)(5.8 A)/2?(0.12 m)
BBy = 96.67*10-7 T
The magnitude of the net magnetic field at B is
BB = 9.95*10-6 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.