A flywheel with a radius of 0.500m starts from rest and accelerates with a const
ID: 1291130 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.500m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.600rad/s^2 .
c) Compute the magnitude of the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
d) Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 ?
e) Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 ?
g) Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 ?
h) Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 ?
Explanation / Answer
c) at the start w = 0..a_rad = 0
a_net = a_tan = 0.3 m/s^2
--------------
d) a_tan = r*alfa = 0.5*0.6 = 0.3 m/s^2
-------------
e) theta = 60 degrees = pi/3 = 3.14/3 = 1.05 rad
w^2 = 2*alfa*theta = 2*0.6*1.05 = 1.26
a_rad = r*w^2 = 0.5*1.26 = 0.63 m/s^2
--------------
g) as alfa is constant a_tan is constant
a_tan = r*alfa = 0.5*0.6 = 0.3 m/s^2
------
h) theta = 120 degrees = 2*pi/3 = 2.1 rad
w^2 = 2*alfa*theta = 2*0.6*2.1 = 2.52
a_rad = r*w^2 = 0.5*2.52 = 1.26 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.