A) A source of electromagnetic waves radiates power uniformly in all directions
ID: 1291288 • Letter: A
Question
A)
A source of electromagnetic waves radiates power uniformly in all directions at a single frequency. At a distance of 3.50 km from the source, a detector measures the intensity of the wave to be 24.0 ?W/m2. What is the peak value of the magnetic field at the detector due to the wave?
B) What is the average power radiated by the source?
C) Now the detector is replaced with a perfectly absorbing sheet normal to the incident flux, with surface area 2.20 m2. What is the force on the sheet due to the wave?
Explanation / Answer
Intensity of wave I = 24 muW/m2
The intensity of em wave is given by I = 1/2 * e0 c Emax2
Emax = c Bmax
I = 1/2 * e0 c (c Bmax)2
24 * 10-6 = 1/2 * 8.85 * 10-12 * (3 * 108)3 * (Bmax)2
Bmax = 4.48 * 10-10 T
------------------------------------------------
Power P = I (4 pi r2)
= (24 * 10-6) (4 pi * 35002)
P = 3694.5 W = 3.69 * 103 W
------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.