A string passing over a pulley has a 4.00-kg mass hanging from one end and a 2.6
ID: 1291391 • Letter: A
Question
A string passing over a pulley has a 4.00-kg mass hanging from one end and a 2.60-kg mass hanging from the other end. The pulley is a uniform solid cylinder of radius 4.1cm and mass 0.72kg .
If the bearings of the pulley were frictionless, what would be the acceleration of the two masses?
Part B
In fact, it is found that if the heavier mass is given a downward speed of 0.30m/s , it comes to rest in 6.6s . What is the average frictional torque acting on the pulley?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Let the tension on the heavier mass's side be T1 and on the lighter mass's side be T2.
4*9.81-T1=4a
T2-2.6*9.81=2.6a
And for rotational forces on the pulley,
(T1-T2)*0.041=I*alpha=0.5*0.72*0.041^2*a/0.041
(T1-T2)=0.36a
Solving simultaneously,
a=1.97m/s^2
b)a=0.3/6.6=0.0454
4*9.81-T1=0.0454*4
T2-2.6*9.81=2.6*0.0454
Let b be the frictional torque.
(T1-T2)*0.041-b=0.36*0.0454*0.041
Solving for b,
b=0.55Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.