5. A pendulum with a period of 2.00000 s in one location (g = 9.80 m/s^2) is mov
ID: 1291502 • Letter: 5
Question
5. A pendulum with a period of 2.00000 s in one location (g = 9.80 m/s^2) is moved to a new location where the period is now 1.99796 s. What is the acceleration due to gravity at its new location? (hint: T = 2Pi square root L / g ) 6. What is the wavelength of the waves you create in a swimming pool if you splash your hand at a rate of 2.00 Hz and the waves propagate at 0.800 m/s? (hint: v = f lambda) 7. Hydrogen molecules (molecular mass is equal to 2.016 g/mol) have an average velocity vrms equal to 193 m/s. What is the temperature? (hint: KE = 3/2 kT)Explanation / Answer
1) T12 /T22 = g2/g1=
22 /1.992 = g2/9.80
g2= 9.89 m/s2
2) v= f *?
? =0.800/2 = 0.4 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.