A large 53.5 kg pottery wheel has a radius of 0.66 m and can be considered as a
ID: 1291522 • Letter: A
Question
A large 53.5 kg pottery wheel has a radius of 0.66 m and can be considered as a solid cylinder rotating about an axis through its center. How much work must be done on the pottery wheel to increase the rate at which it is spinning from 81.0 rpm to 140.0 rpm? A large 53.5 kg pottery wheel has a radius of 0.66 m and can be considered as a solid cylinder rotating about an axis through its center. How much work must be done on the pottery wheel to increase the rate at which it is spinning from 81.0 rpm to 140.0 rpm?Explanation / Answer
wo = (140 Revolutions/Minute)(2p radians/revolution)(1 minute/60 sec) = 14.67 rad/s
w = (81 Revolutions/Minute)(2p radians/revolution)(1 minute/60 sec) = 8.47 rad/s
work done is= 1/2*I*(w12-w22)
=1/2(1/2*53.5 *0.662)(14.672-8.472)=836 Joule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.