The figure shows an overhead view of a 2.30-kg plastic rod of length 1.20 m on a
ID: 1291723 • Letter: T
Question
The figure shows an overhead view of a 2.30-kg plastic rod of length 1.20 m on a table. One end of the rod is attached to the table, and the rod is free to pivot about this point without friction. A disk of mass 33.0 g slides toward the opposite end of the rod with an initial velocity of 34.0 m/s. The disk strikes the rod and sticks to it. After the collision, the rod rotates about the pivot point.
(a) What is the angular velocity of the two after the collision?
1 rad/s
(b) What is the kinetic energy before and after the collision?
KEi
2
KEf
KEi
=2
KEf
= JExplanation / Answer
initial angular momentum L1 = m*v*L = 0.033*34*1.2 = 1.3464 kg m^2/s
after collision I = (1/3)*M*L^2 +m*L^2
I = ((1/3)*2.3*1.2*1.2)+(0.033*1.2*1.2) = 1.15152 kg m^2/s
final angular momentum L2 = I*w
law of conservation of angualr momentum
when the net external torque acting on the system is zero the total angualr momentum of the system is conserved(constant)
L1 = L2
w = 1.3464/1.1515 = 1.17 rad/s
KEi = 0.5*m*v^2 = 0.5*0.033*34*34 = 19.074 J
KE f = 0.5*I*w^2 = 0.5*1.15152*1.17*1.17 = 0.788 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.