Spheres A (mass 0.020 kg), B (mass 0.030 kg), and C (mass 0.050 kg), are each ap
ID: 1291731 • Letter: S
Question
Spheres A (mass 0.020 kg), B (mass 0.030 kg), andC (mass 0.050 kg), are each approaching the origin as they slide on a frictionless air table (Figure 1) . The initial velocities of A and B are 1.50 m/s and0.50 .m/s All three spheres arrive at the origin at the same time and stick together.
A) What must the x-component of the initial velocity of C be if all three objects are to end up moving at0.50 m/s in the +x-direction after the collision?
B) What must the y-component of the initial velocity of C be if all three objects are to end up moving at0.50 m/s in the +x-direction after the collision?
C) If C has the velocity found in parts (A) and (B), what is the change in the kinetic energy of the system of three spheres as a result of the collision?
Explanation / Answer
along x axis
initial momentum = final momentum
(ma*vaix) + (mb*vbix)+(mc*vcix) = (ma+mb+mc)*Vx
-(0.02*1.5) - (0.03*0.5*cos60) + (0.05*vcix) = (0.02+0.03+0.05)*0.5
Vcix = 1.75 m/s
along y axis
initial momentum = final momentum
(ma*vaiy) + (mb*vbiy)+(mc*vciy) = (ma+mb+mc)*Vy
-(0.02*0) - (0.03*0.5*sin60) + (0.05*vcix) = (0.02+0.03+0.05)*0
Vcix = 0.26 m/s
part C
Vc = sqrt(vcix^2 + vciy^2) = 1.77
KEi = 0.5*ma*va^2 + 0.5*mb*vb^2 + 0.5*mc*vc^2
KEi = (0.5*0.02*1.5*1.5)+(0.5*0.03*0.5*0.5) +(0.5*0.05*1.77*1.77)
= 0.1045725 J
KEf = 0.5*(0.02+0.03+0.05)*(0.5*0.5) = 0.0125 J
dK = K2 - K1 = -0.0920725 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.