You are sitting in a lecture hall where the physics instructor can play a single
ID: 1291759 • Letter: Y
Question
You are sitting in a lecture hall where the physics instructor can play a single tone (frequency) through two speakers. You happen to be sitting in a location where you are 8.75 m from one of the speakers and 6.30 m from the other speaker. The two speakers are in-phase with each other. If the instructor starts at a low (but still audible) frequency and slowly increases the frequency to higher and higher pitches, what are the two lowest frequencies for which the volume will be the loudest where you
Explanation / Answer
The difference in the path is r = 8.75m - 6.3m = 2.45m
When the path difference is either zero or integral multiple of the wavelength the two waves reach the observer in phase and interfer constructively.- loud
so 2,45 = lambda & 2.45 = 2 (lambda) for two loud cases.
so frequency is f1= V/ lambda = 343/2.45 = 140Hz and f2= V/ lambda = 343/1.225 = 280Hz
When the path difference half integral multiple of the wavelength the two waves reach the observer in phase and interfer destructive.- quiet
so 2,45 = lambda/2 & 2.45 = 3 (lambda)/2 for two quiet cases.
so frequency is f1= V/ lambda = 343/4.9 = 70Hz and f2= V/ lambda = 343/1.633 = 210Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.