A weight of mass 47 kg is suspended from a point near the right-hand upper end o
ID: 1292179 • Letter: A
Question
A weight of mass 47 kg is suspended from
a point near the right-hand upper end of a
uniform boom of mass 23 kg . This boom is
supported by a cable (with a tension of 513 N)
that runs from the boom to a point on the wall
(the left-hand vertical coordinate at a height
of 10 m) and by a pivot (at the origin of the
coordinate axes) on the same wall.
Explanation / Answer
at the upper end
tan theta = (10-6.5)/6.5
theta = 28.3
net torque = 0
T*cos28.3*y + T*sin28.3*x - (9*9.8*4.5) - (mw*9.8*6.5) = 0
(175*cos28.3*6.5) +(175*sin28.3*6.5) - (9*9.8*4.5) - (mw*9.8*6.5) = 0
1540.81 - 396.9 - 63.7*mw = 0
mw = 17.95 kg (18 kg nearly)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.