One end of a uniform 4.30-m-long rod of weight F g is supported by a cable at an
ID: 1292370 • Letter: O
Question
One end of a uniform 4.30-m-long rod of weight Fg is supported by a cable at an angle of ? = 37
One end of a uniform 4.30-m-long rod of weight Fg is supported by a cable at an angle of ? = 37A with the rod. The other end rests against the wall, where it is held by friction as shown in the figure below. The coefficient of static friction between the wall and the rod is ?s = 0.545. Determine the minimum distance x from point A at which an additional object, also with the same weightFg, can be hung without causing the rod to slip at point A You will need to work with the equations vector TAu net = 0 and manipulate the equations symbolically to solve for the distance. m vectopr F net = 0 andExplanation / Answer
along horzantal
N - T*cos? = 0
N = T*cos?
frictional force f = u*N = u*T*cos?
along vertical
Fnety = 0
f + T*sin? = Fg + Fg = 2Fg
u*T*cos? + T*sin? = 2Fg
u*T*cos? + T*sin? = 2Fg
T = Fg / (u*cos? + sin?)
net torque = 0
Fg*(L/2) + Fg*x = T*sin? *L = Fg*sin?*L / (u*cos? + sin?)
(L/2) + x = sin?*L / (u*cos? + sin?)
x = sin?*L / (u*cos? + sin?) - L/2
x = sin37*4.3 / (0.545*cos37 + sin37) - 2.15
2.15 + x = 2.505
x = 0.345m = 34.5 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.