You have a helicopter, whose rotating blades can all be approximated as long thi
ID: 1292577 • Letter: Y
Question
You have a helicopter, whose rotating blades can all be approximated as long thin rods rotating around one end.
Your helicopter has 6 identical blades, each of mass 26.4 kg and length 4.7 m.
What is the total moment of inertia of the helicopter blades?
During a very quick stop, a car decelerates at 3.9 m/s2. How many revolutions do the tires make before coming to rest, if the initial angular velocity is 36.8 rad/s? The tires each have a radius of 0.6 m.
If the angular momentum of an ice skater is 3.16 kg m2/s, and the skater is spinning with an angular speed of 5.75 rad/s, what is the skater's moment of inertia?
Explanation / Answer
I = 6 * 1/3 ML2 = 2 * 26.4 * 4.7*4.7 =1166.35 Kg.m2
b) we know that final angular velocity Vr2 = Ur2 + 2arSr
given that Ur = 36.8 rad/s and ar = a*r = 3.9*0.6 = 2.34
we know at stop Vr =0 so Sr =289.36 radiun
c) we know that L = Iw given L = 3.16 kg m2/s and w = 5.75 rad/s
so I = L/w = 3.16/5.75 = 0.5495 Kg. m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.