A space probe of mass m p =2000 kg carries fuel of mass m f =300 kg. initially,
ID: 1292770 • Letter: A
Question
A space probe of mass mp=2000 kg carries fuel of mass mf=300 kg. initially, the (probe + Fuel) is approaching a planet at V0 = 1000 m/s as measured from a "fixed" control station on Earth. It is desired to slow the probe to 950 m/s (relative to Earth) in order to get it into orbit around the planet. This is accomplished by firing fuel through a "forward-facing" rocket on the probe. The rocket fires burnt fuel forward at 800 m/s relative to the probe.
Is it possible to accomplish this operation with the amount of available fuel? If so, how many kilograms of fuel will need to be burnt?
Explanation / Answer
suppose it expels mass of fuel m
then
conservation of momentum
(2000 + 300)*1000 = (2000 + 300-m)*950 + m*1800
m=135.3 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.