Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A train of mass of 6.84*10^6 kg is moving at a speed of 80 km/h. The brakes, whi

ID: 1292944 • Letter: A

Question

A train of mass of 6.84*10^6 kg is moving at a speed of 80 km/h. The brakes, which produce a net backwards force of 1.93*10^6 N, are applied for 25.0 seconds. A) What is the new speed of the train? B) How far has the train traveled in this time? A train of mass of 6.84*10^6 kg is moving at a speed of 80 km/h. The brakes, which produce a net backwards force of 1.93*10^6 N, are applied for 25.0 seconds. A) What is the new speed of the train? B) How far has the train traveled in this time? A) What is the new speed of the train? B) How far has the train traveled in this time?

Explanation / Answer

mass = 6.84 * 10^6 kg

F = ma

-1.93 * 10^6 = 6.84 * 10^6 * a

a = -0.282 m/s^2

t = 25 s

u = 80 km/h = 80 * 5/18 = 22.222 m/s

v = u + at

v = 22.222 - (0.282) * 25

= 15.172 m/s

= 54.62 km/hr

b)

v^2 - u^2 = 2as

15.172^2 - 22.222^2 = 2 * ( -0.282) * s

s = 467.425 metres

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote