A 5.0-kg hollow cylinder of radius 0.16m rotates freely about an axle that runs
ID: 1293084 • Letter: A
Question
A 5.0-kg hollow cylinder of radius 0.16m rotates freely about an axle that runs through its center and along its long axis. A cord is wrapped around the cylinder and is pulled straight from the cylinder with a steady tensile force of 50 N . As the cord unwinds, the cylinder rotates, with no slippage between cord and cylinder.
Part A
Calculate the work done by the tensile force as the cylinder rotates through 1000 rad .
Express your answer with the appropriate units.
Part B
If the cylinder starts from rest, calculate its rotational speed after it has rotated through 1000 rad .
Explanation / Answer
torque = F*R = 50*0.16 = 8 Nm
Work = Torque*theta = 8*1000 = 8000 J
part B)
I = m*R^2 = 5*0.16*0.16 = 0.128 kg m^2
Work = 0.5*I*(w2^2 - w1^2)
W = 0.5*I*w2^2
w2 = sqrt((2*W)/I)
w2 = 353.55 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.