A mass of 0.40 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1293154 • Letter: A
Question
A mass of 0.40 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.20 m)cos[(20 rad/s)t]. Determine the following.
(a) amplitude of oscillation for the oscillating mass
m
(b) force constant for the spring
N/m
(c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period
m
(d) position of the mass one-third of a period after it has been released
m
(e) time it takes the mass to get to the position x = ?0.10 m after it has been released
s
Explanation / Answer
mass , m=0.40 kg
x(t) = (0.20 m)cos[(20 rad/s)t]
compare with standard equation
x = A cos(wt)
a)
amplitude A =0.2 m
------------
b)
force consnt ,K = mw^2 = 0.4*20^2 = 160 N/m
-----------
c)
Time period , T = 2pi/w = 2pi/20 = 0.31415 sec
after half time peroid the position is
x = 0.20 cos(20*0.31415/2)
x = - 0.2 m
-----------
d)
one-third of a period after it has been released
x = 0.2 cos(20*0.31415/3)
x = -0.1 m
------------
e)
when x = - 0.10 m
-0.1 = 0.2 cos(20t)
time t = 0.104 sec
----------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.