A spring, which has a spring constant k, is hung from the ceiling as shown to th
ID: 1293212 • Letter: A
Question
A spring, which has a spring constant k, is hung from the ceiling as shown to the right. A mass m =
3.00 kg is added to the end of the spring and is then slowly lowered until equilibrium is reached. At this point the bottom of the mass has been lowered a distance of _h = 52.0 cm.
a. What is the magnitude of the force being exerted by the spring when the system reaches equilibrium?
b. What is the spring constant of this spring?
c. How much energy is stored in the spring when equilibrium is reached?
Explanation / Answer
a)
F=mg
=3*9.8
=29.4 N
b)
F=kx
29.4=k*52*10^-2
k=56.53 N/m
c)
E=1/2*kx^2
=0.5*56.53*(52*10^-2)^2
=7.644 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.