7. A heat engine takes in heat at 1000 K and expels it at 300K. a. What is its e
ID: 1293684 • Letter: 7
Question
7. A heat engine takes in heat at 1000 K and expels it at 300K.
a. What is its efficiency?
b. If it takes in 1000 joules, how much work is done?
8. It takes 1150 watts for a 68kg person to run at 15 km/h.
It takes 380 watts for a 68kg person to walk 5 km/h.
a. How much energy does it takes to run 15 km.?
b. How much energy does it takes to walk 15 km.?
9. An Ice skater has a moment of inertia I = 5kg*m2 and is rotating
twice a second.
a. What is her kinetic energy?
b. What is her angular momentum?
Explanation / Answer
Efficiency of the heat engine is
n =1-T2/T1 =1-300/1000=0.70 Or 70%
If it takes 1000Joules of energy the efficiency n =Workdone by heat engine/Heat taken
From first part efficiency n=0.7, and Q =1000J then work done is W =n*heat taken =0.7*1000=700J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.