Calculate Kp at 500K and the mole fraction of HI present at 500K and 1atm. What
ID: 1293933 • Letter: C
Question
Calculate Kp at 500K and the mole fraction of HI present at 500K and 1atm. What happens at 10 atm? The answer for Kp is 112.9, mole fraction of HI is 0.842. can anyone provide the steps for the solution? thanks!
2. (Castellan, Problem 11.8) At 500K we have the data One mole of H 2 and one mole of are placed in a vessel at 500K. At this temperature only gases are present and the equilibrium is established. Calculate K at 500K and the mole fraction of HI present at 500K and l atm. What happens at 10 atm?Explanation / Answer
Kp =[HI]2/ [H][I]
Kp=[10.0-2x]2 /x2 =y^2=131.9
x=0.741 atm
PH2 = 10.0 atm - (2 x 0.7416) atm = 8.517
Since there are equal moles on each side of the equation, the equilibrium constant
does not change when the total pressure is increases. The mole fraction of each gas
is also constant
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.