1.) An object is placed 11.2 cm to the left of a diverging lens of focal length
ID: 1294017 • Letter: 1
Question
1.) An object is placed 11.2 cm to the left of a diverging lens of focal length -5.30 cm. A converging lens of focal length 11.8 cm is placed a distance d to the right of the diverging lens. Find the distance d so that the final image is infinitely far away to the right.
______________ cm
2.) A Young's interference experiment is performed with blue-green laser light. The separation between the slits is 0.500 mm, and the screen is located 3.22 m from the slits. The first bright fringe is located 3.28 mm from the center of the interference pattern. What is the wavelength of the laser light?
______________ nm
Explanation / Answer
Number 1)
For the diverging lens...
1/f = 1/p + 1/q
1/-5.3 = 1/11.2 + 1/q
q = -3.60 cm
That is 3.60 cm to the left of the diverging lens
Since the converging lens has a focal length of 11.8 cm, the object for that lens must be 11.8 cm from the lens to form images at infinity.
To find the distance d, from the diverging lens, subtract...
11.8 - 3.60 = 8.20 cm
Number 2)
Apply y/L = m(wavelength)/d
(.00328)/(3.22) = 1(wavelength)/(5 X 10-4)
wavelength = 509.3 nm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.