A solid sphere 0.15 m in diameter is released from rest, rolls down a ramp, and
ID: 1295131 • Letter: A
Question
A solid sphere 0.15 m in diameter is released from rest, rolls down a ramp, and drops through a vertical height of h1 = 0.47 m. The ball leaves the bottom of the ramp, which is h2 = 1.33 m above the floor, moving horizontally (Figure 10-27).
(a) What distance d does the ball move in the horizontal direction before landing?
____________________________________ m
(b) How many revolutions does it complete during its fall (i.e., after it rolls off and before it lands)?
____________________________________ rev
Explanation / Answer
Part A)
From conservation of energy
PE = KEr + KEt
Rotational KE for a solid sphere = .5Iw2 where I = (2/5)mr2
Since w = v/r, we get KEr = .5(2/5)(mr2v2/r2) which simplifies to .2mv2
The mgh = .7mv2 (mass cancels)
(9.8)(.47) = .7v2
v = 2.565 m/s
Then to fall 1.33 m, apply d = vot + .5at2 in ther vertical direction
1.33 = 0 + .5(9.8)(t2)
t = .521 sec
Finally d = vt
d = (2.565)(.521)
d = 1.34 m
Part B)
The rotational velocity at the time it leaves the table is
w = v/r
w = 2.565/(.075)
w = 34.2 rad/s
Then apply angular distance = wt
angular distance = 34.2(.521)
angular distance = 17.8 rad
Divide by 2pi for revolutions
The number of revs = 2.84 revolutions.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.