A variable capacitor with a range from 11 to 514 pF is used with a coil to form
ID: 1295844 • Letter: A
Question
A variable capacitor with a range from 11 to 514 pF is used with a coil to form a variable-frequency LC circuit to tune the input to a radio. (a) What is the ratio of maximum frequency to minimum frequency that can be obtained with such a capacitor? If this circuit is to obtain frequencies from 0.77 MHz to 2.00 MHz, the ratio computed in (a) is too large. By adding a capacitor in parallel to the variable capacitor, this range can be adjusted. To obtain the desired frequency range, (b) what capacitance in picofarads should be added and (c) what inductance should the coil have?
Explanation / Answer
a)
Frequency of oscillation is
f=1/2pi*sqrt(LC)
Maximum frequency occurs when C is minimum
fmax=1/2pi*sqrt(LCmin)
Minimum frequency occurs when C is maximum
fmin=1/2pi*sqrt(LCmax]
=>fmax/fmin=sqrt[Cmax/Cmin]=sqrt[514/11]
fmax/fmin=6.84
b)
An additional capacitance C is chosen ,so the ratio of frequencies is
fmax/fmin=2/0.77=2.6
sqrt[C+514/C+11]=2.6
C+514/C+11=6.76
C+514=6.76C+74.36
C=76.33 pF
c)
for f=0.77 MHz minimum frequency is
C=514+76.33=590.33 pF
Inductance is
L=1/4pi2f2C =1/4pi2*(0.77*106)2*(590.33*10-12)
L=7.24*10-5 H or 72.37 uH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.