Suppose a high-powered laser facility has 200 power-conditioning modules each wi
ID: 1296340 • Letter: S
Question
Suppose a high-powered laser facility has 200 power-conditioning modules each with thirty
200 ?F capacitors to generate the necessary power needed in the reactions used in that facility. All of the capacitors in all of the modules are connected in parallel of course. Calculate the total amount of potential energy stored in all 200 modules.
Assume all capacitors are charges to 24kV
A) 1.7 MJ B) 200 MJ C) 345 MJ
In the above problem, what is the average power released (essentially dumping all of the stored energy from all modules) in a short pulse of 500 ?s?
19. A) 691 GW B) 34 GW C) 400 GW
Explanation / Answer
1.
equivalent capacitance
Ceq=30*200 uF =6000 uF
Energy stored in 1 module
E=(1/2)CeqV2=(1/2)(6000*10-6)*240002
E=1.728 MJ
For 200 Modules ,total energy is
ET=200*1.728 =345 MJ
2.
Average Power
P=ET/t =345*106/500*10-6
P=691 GW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.