22. A magnet approaching a coil induces an emf in the coil. This is an example o
ID: 1296476 • Letter: 2
Question
22. A magnet approaching a coil induces an emf in the coil. This is an example of a) Coulomb's law. b) Faraday's law. c) Gauss's law. d) Kirchoff?s laws. e) Ampere's law. Find the magnitude of the emf 23. The current through a 0.25-H inductor is given as a function of time by: produced by the inductor at t = 0.29 s. a) 1.0 V b) 1.8V c) 2.2V d) 3.6V e) 4.2V 24. A 45.0-mH inductor is connected to a sinusoidal emf, which has a frequency of 400.0 Hz and an amplitude of 20.0 V. [There is no resistance or capacitance in this circuit.] What is the amplitude of the current oscillations? a) 177 mA b) 622 mA c) 1.11 A d) 83.3 A e) 444 AExplanation / Answer
22] Faraday's Law
23] The emf producd by the inductor,v=Ldi/dt
= 0.25* d/dt[4.4A+7.2A/s2 ]t2
= 0.25*2t[4.4A+7.2A/s2 ]=0.25*2*0.29[11.6]=1.8V
24] Given:
Frequency,f= 400Hz
Amplitude,A=20V
Inductance,L= 45mH
Resistance of inductanc=Lw=L*2*3.14*f= 113.04ohms
V=IR
I= V/R=20v/113.04 ohms= 0.177A=177mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.