2. calculate amplitude, A 3.calculate the constant, k 4. based on your results a
ID: 1296704 • Letter: 2
Question
2. calculate amplitude, A
3.calculate the constant, k
4. based on your results above write the equation for the position as a function of time x(t)=
5. calculate acceleration at t=0
6. calculate the speed at t=0
start out with x=Acos(wt + Phi), the position of a mass attached to an ideal spring placed ona frictionless spring, the mass is 1 kg the spring is constant and the maximum speed is 20 m/s and the angular frequencey is 20 rad/s. at t=0 the position is0.5 m from the equilibrium. find the following.... 1. calculate the phase angle, Phi 2. calculate amplitude, A 3.calculate the constant, k 4. based on your results above write the equation for the position as a function of time x(t)= 5. calculate acceleration at t=0 6. calculate the speed at t=0Explanation / Answer
1. calculate the phase angle, Phi
It is 0.25 rad=14.32 deg
2. calculate amplitude, A
V=20 m/s=Aw
A=20/20=1 ,/s
3.calculate the constant, k
k=mw^2=1*20^2=400 kg/s^2
4. based on your results above write the equation for the position as a function of time x(t)=20sin(20t+phi)=5
20t+phi=0.25
at t=0,
phi=0.25
20sin(20t+0.25)
5. calculate acceleration at t=0
Alpha=-wx^2=0
6. calculate the speed at t=0
Speed=WA=20 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.