Two small speakers A and B are driven in step at 720Hz by the same audio oscilla
ID: 1297038 • Letter: T
Question
Two small speakers A and B are driven in step at 720Hz by the same audio oscillator. These speakers both start out 4.50m from the listener, but speaker A is slowly moved away. (See the figure (Figure 1) ).
Part A
At what distance d will the sound from the speakers first produce destructive interference at the location of the listener?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
If A keeps moving, at what distance d will the speakers next produce destructive interference at the listener?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
After A starts moving away, at what distance will the speakers first produce constructive interference at the listener?
Two small speakers A and B are driven in step at 720Hz by the same audio oscillator. These speakers both start out 4.50m from the listener, but speaker A is slowly moved away. (See the figure (Figure 1) ).
Part A
At what distance d will the sound from the speakers first produce destructive interference at the location of the listener?
d = mSubmitMy AnswersGive Up
Part B
If A keeps moving, at what distance d will the speakers next produce destructive interference at the listener?
d = mSubmitMy AnswersGive Up
Part C
After A starts moving away, at what distance will the speakers first produce constructive interference at the listener?
Explanation / Answer
For destructive interference the distance should be (2n-1)?/2where n = 1,2,3 etc.
For the first destructive interference the distance d = ?/2
Part A -
?/2 =c/2n = 344.16 / 2*720 = 0.239m
Part B
3*0.236 = 0.717
Part C
The distance is ? = 2*0.239 = 0.478m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.