1.A 38.0 kg child swings in a swing supported by two chains, each 3.02 m long. (
ID: 1297949 • Letter: 1
Question
1.A 38.0 kg child swings in a swing supported by two chains, each 3.02 m long.
(a) If the tension in each chain at the lowest point is 342 N, find the child's speed at the lowest point.
m/s
(b) What is the force exerted by the seat on the child at the lowest point? (Neglect the mass of the seat.)
N (upward)
3.A phonograph record accelerates from rest to 26.0 rpm in 3.63 s.
(a) What is its angular acceleration in rad/s2?
Consider the known variables to determine which rotational kinematic equation should be used here. rad/s2
(b) How many revolutions does it go through in the process?
rev
Explanation / Answer
1)a) let the speed be v.so,
balancing the forces,
38*v^2/3.02 + 38*9.81 = 342*2
or v=4.97 m/s
b)force exerted by the seat = 2*342
=683 N
2)mw^2*r=F
or 3*10^-16*(138*2pi)^2*r=3.2*10^-11
or r=0.141 m
so d=2*r=0.282 m
3)w=26*2*pi/60
=2.72 rad/s
angular acceleration = (2.72/3.63)
=0.75 rad/s^2
b) number of revolutions = 0.5*0.75*3.63^2
=4.94 rad
=1.57 revolutions
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.