15) Consider the interface shown in Fig. -7 below This figure shows the interfac
ID: 1299000 • Letter: 1
Question
15) Consider the interface shown in Fig. -7 below This figure shows the interface between air and an anti -reflective thin film coating of MgF2 (Magnesium -fluoride. n = 1.38) that is deposited on top of a 1 mm thick glass substrate with n = 1.52 Assuming that the incident ray has wavelength lambda= 550 nm, calculate the critical thickness required for the antireflective MgF2 coating. Choose from the answers provided below a) tc = 25.2 nm b) tc = 99.64 nm C) tc = 200 nm d) tc = 32.5 nm e) Not possibleExplanation / Answer
The condition for distructive interference is
2nt = L/2
t = L/4n_m = 550 nm/ 4(1.38 ) = 99.64 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.