Find the tension in the two wires supporting the 22 kg traffic light shown in Fi
ID: 1299055 • Letter: F
Question
Find the tension in the two wires supporting the 22 kg traffic light shown in Fig. 9-46. (Assume that ?1 = 55
Find the tension in the two wires supporting the 22 kg traffic light shown in Fig. 9-46. (Assume that theta 1 = 55 Degree and Theta 2 = 35 Degree. N (left hand wire) N (Right hand wire) 0.54 kg sheet hangs from a massless clothesline as shown in Fig. 9-53. The line on either side of the sheet makes an angle of 3.5 Degree with the horizontal. Calculate the tension in the clothesline on either side of the sheet. N Why is the tension so much greater than the weight of the sheet?Explanation / Answer
for first case we have
T1cosO1 = T2cosO2
T1 0.5735 = T2 0.81 ......................................(eqn 1)
T1sinO1 + T2 sin O2 = mg = 220
T10.81 + T2 0.5735 = 220
T1= 189.107 newton and T2= 124.904 newton
b)
2T sin35 = mg
2T*0.57 = 5.4
t = 5.4/1.14 = 4.73 Newton
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.