Sodium ions (Na + ) move at 0.846 m/s through a bloodstream in the arm of a pers
ID: 1299571 • Letter: S
Question
Sodium ions (Na+) move at 0.846 m/s through a bloodstream in the arm of a person standing near a large magnet. The magnetic field has a strength of 0.260 T and makes an angle of 57.0
Sodium ions (Na+) move at 0.846 m/s through a bloodstream in the arm of a person standing near a large magnet. The magnetic field has a strength of 0.260 T and makes an angle of 57.0° with the motion of the sodium ions. The arm contains 115 cm^3 of blood with a concentration of 3.50 X 10^ 20 Na+ ions per cubic centimeter. If no other ions were present in the arm, what would be the magnetic force on the arm?Explanation / Answer
Velocity v = 0.846 m / s
Magnetic field B = 0.260 T
Angle ? = 57 o
Concentration C = 3.5 x 10^20 /cm 3
Volume of the blood in arm V = 115 cm 3
So,No.of Na + ions in the blood of arm N = CV
= 4.025 x 10 ^22
Charge of each Na + ion e = 1.6 x 10 -19 C
? Charge of N ions Q = Ne
= 644 C
Force F = BvQ sin ?
= 1188 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.