Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5 kg block of ice slides off a frictionless roof that is sloped downward at an

ID: 1299682 • Letter: A

Question

A 5 kg block of ice slides off a frictionless roof that is sloped downward at an angle of 30 degree. The roof as measured from peak to bottom edge, is 20 m long. The block of ice falls to level ground which is 31 m below and leaves a crater that is 3.4 cm deep. A) Determine the magnitude of the impact velocity of the block of ice. Two astronauts are holding hands and drifting away from the International Space Station (ISS) at a rate of 12 m/s, one of the astronauts, we'll call him George, has a mass of 130 kg and a nearly full tank of oxygen while the other one, who goes by the name Sandra, has a mass of,100 kg and only 3.00 minutes of oxygen remaining. When the two astronauts ar exactly 400 m away from the ISS George pushes on Sandra such that she returns to the space station just in time to retrieve the spare oxygen bottle that is attached to a jet pack which she can then use to rescue her partner. Determine the velocity of both astronauts as they separate at the execution of the rescue maneuver. Discuss in detail, the result you would obtain in problem #s if you were to account for air resistance, Include in your discussion a diagram, and the concepts of work and POCODE.

Explanation / Answer

5)

so sandra has 3*60 = 180 seconds left

x = v t

so 400 = v*180

v = 400/180= 2.22 m/s

so vsandra = -2.22 m/s

now conservation of momentum

(130+100)*12 = 130*v + 100*-2.22


vgeorge = 22.94 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote