A transformer is to be used to provide power for a computer disk drive that need
ID: 1299817 • Letter: A
Question
A transformer is to be used to provide power for a computer disk drive that needs 7.0 V (rms) instead of the 120 V (rms) from the wall outlet. The number of turns in the primary is 390, and it delivers 500 mA (the secondary current) at an output voltage of 7.0 V (rms).
(a) Should the transformer have more turns in the secondary compared to the primary, or fewer turns?
1)There should be more turns in the secondary -or- 2)There should be fewer turns in the secondary.
(b) Find the current in the primary.
mA
(c) Find the number of turns in the secondary.
turns
Explanation / Answer
a)
2)There should be fewer turns in the secondary. as it a step down transformer
b)
I1 = (I2)(N2/N1)
N2/N1 = (V2)/(V1) = 7/120
I1 = (500/1000)(7/120) = (1/2)(7/120) = 7/240
I1 = 0.029 A = 29 mA
c)
N2/N1 = (V2/V1)
N2 = (N1)(V2/V1) = (390)(7/120) = 22.75 turns
you can round up to : N2 = 23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.