Helium gas with a volume of 2.85 L, under a pressure of 1.28 atm and at a temper
ID: 1300514 • Letter: H
Question
Helium gas with a volume of 2.85 L, under a pressure of 1.28 atm and at a temperature of 43.5 C, is warmed until both pressure and volume are doubled.
1.) What is the final temperature?
Express your answer using three significant figures.
Tf = ?? K
2.) How many grams of helium are there? The molar mass of helium is 4.00g/mol.
Express your answer using three significant figures.
m = ?? g
I have no idea how to do these problems. Please show step bt step with correct answers so I can try to understand.
THANK YOU!!
Explanation / Answer
its simple u only need to use the idal gas equation
PV = nRT (n = no. of moles of gas)
as no. of moles do not change we can write n = PV/RT = constant
so we use P1V1/T1 = P2V2/T2
we know P1 =1.28 atm V1 = 2.85 litres T1 = 43.5 C = 43.5 + 273.15 = 316.65 K
P2 = 2*P1 = 2.56 and V2 = 2*V1 = 5.7 litres
puting in equation 1.28*2.85/316.65 = 2.56*5.7/T2
T2 = 1266.6 K =1.26*103 ----------------------- ( using 3 significant figures)
now to find mass we need no. of moles
n = P1V1/RT1
= 1.28*2.85/8.20*10-2316.65 -----------------(value of R is 8.20*10-2 L atm K-1mol-1)
n = 0.1404 moles
now wt in grams = n*molec mass = 0.1404*4
= 0.5619 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.