The rms voltage across a 0.014 ? F capacitor is 1.0V at a frequency of 60Hz . Pa
ID: 1300757 • Letter: T
Question
The rms voltage across a 0.014?F capacitor is 1.0V at a frequency of 60Hz .
Part A
Whar is the rms current through the capacitor?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Whar is the maximum current through the capacitor?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
The rms voltage across a 0.014?F capacitor is 1.0V at a frequency of 60Hz .
Part A
Whar is the rms current through the capacitor?
Express your answer using two significant figures.
Irms = ?ASubmitMy AnswersGive Up
Part B
Whar is the maximum current through the capacitor?
Express your answer using two significant figures.
Imax = ?ASubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
a)
Capacitive reactance
Xc=1/2pifC =1/2pi*60*(0.014*10-6)
Xc=189,470.2 ohms
Rms current
Irms =Vrms/Xc =1/189470.2
Irms=5.28 uA
b)
Imax=sqrt(2)*Irms
Imax=7.46 uA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.