Suppose a light bulb (R = 2.88 k?) is connected in series with an inductor (L =
ID: 1300891 • Letter: S
Question
Suppose a light bulb (R = 2.88 k?) is connected in series with an inductor (L = 14.4 H) and a large DC voltage supply (Vb = 240. V). (Assume that the solenoid and battery both have zero internal resistance.) The switch is closed at time t = 0
B) Find the value of the power dissipated by the light bulb after a very long period of time (as t ->infinity)?
C) Find a mathematical expression for the power dissipated by the light bulb as a function of time. Show your work. You may express your final answer EITHER in terms of numerical quantities OR in terms of R. L. & Vb. Express your final answer in simplest form.
Explanation / Answer
B. time constant of RL ckt is T = L/R = 14.4/2880 = 5 milli secs
current in the curcuit is i = V/R = 240/2880 = 0.08334 Amps
power dissiopated P = Vi = 240 * 0.08334
P = 20.0016 Watts
------------------------------------------------------
C. equation for Rise of current in RL ckt is given By I = Io((1-e^-t/T)------1
where T is Time constant
also Power = Vi
so multilping eqn 1 by V on both sides
P = P0( 1-e^-t/T) or P = P0(1-e^-Rt/L)
where p = Vi
and P0 = VbI0
------------------------------------------------------------------------
extending furthur,
initail power = V^2/R = 240*240/2880 = 20 Watts
power after 1 time constnt is P = 20 *(1-e^-1)
P = 20*(1-1/e)
P = 0.637 *20
P = 12.74 Watts after 1 time constant
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.