A convex spherical mirror has a radius of curvature of 10.6cm . A) Calculate the
ID: 1301420 • Letter: A
Question
A convex spherical mirror has a radius of curvature of 10.6cm .
A) Calculate the location of the image formed by an 7.60-mm-tall object whose distance from the mirror is 14.5cm .
B) Calculate the location of the image formed by an 7.60-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0cm .
C) Calculate the location of the image formed by an 7.60-mm-tall object whose distance from the mirror is 2.50cm .
D) Calculate the location of the image formed by an 7.60-mm-tall object whose distance from the mirror is 11.0m .
Explanation / Answer
a) f = - R/2 = -5.3
1/14.5 + 1/q =1/-5.3
q=-3.88 cm
b) 1/10 + 1/q =1/-5.3
q=-3.46 cm
c) 1/2.5 + 1/q =1/-5.3
q=-1.7 cm
d) 1/11 + 1/q =1/-5.3
q=-3.58 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.