A particle with a mass of 0.420 kg is attached to a horizontal spring with a for
ID: 1301546 • Letter: A
Question
A particle with a mass of 0.420 kg is attached to a horizontal spring with a force constant of 34.02 N/m. At the moment t = 0, the particle has its maximum speed of 22.5 m/s and is moving to the left. (Assume that the positive direction is to the right.)
(a) Determine the particle's equation of motion, specifying its position as a function of time. (Use the following as necessary: t.)
(b) Where in the motion is the potential energy three times the kinetic energy?
(c) Find the minimum time interval required for the particle to move from x = 0 to x = 1.00 m. (Be sure to enter the minimum time and not the total time elapsed.)
(d) Find the length of a simple pendulum with the same period.
Explanation / Answer
a)
x = a*sin(wt)
w = sqrt (k/m) = sqrt (34.02 / 0.42) = 9 rad/s
Max speed v = a*w
-22.5 = a*9
a = -2.5 m
So, x = -2.5*sin(9t)
b)
v = dx/dt = -2.5*9*cos(9t) = -22.5*cos(9t)
KE at time t = 1/2*mv^2
PE at time t = 1/2*kx^2
1/2*kx^2 = 3*1/2*mv^2
v^2 = (1/3)*(k/m)*x^2
But k/m = w^2
So, v = wx / (sqrt3)
-22.5*cos(9t) = 9*(-2.5*sin(9t))
Tan(9t) = 1
t = 0.08727 s
c)
Time from x = 0 to 1 will be equal to time from 0 to -1.
At x = -1, we have -1 = -2.5*sin(9t)
t = 0.0457 s
d)
w = sqrt (g/L) = 9
sqrt (9.81 / L) = 9
L = 0.1211 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.