A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has to
ID: 1302267 • Letter: A
Question
A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 38.0 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.214 m.
(a) What is the spring constant?
N/m
(b) What is the kinetic energy of the system at the equilibrium point?
J
(c) If the maximum speed of the block is 3.45 m/s, what is its mass?
kg
(d) What is the speed of the block when its displacement is 0.160 m?
m/s
(e) Find the kinetic energy of the block at x = 0.160 m.
J
(f) Find the potential energy stored in the spring when x = 0.160 m.
J
(g) Suppose the same system is released from rest at x = 0.214 m on a rough surface so that it loses 14.3 J by the time it reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0). What is its position at that instant?
m
Explanation / Answer
A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 37.8 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.238 m.
(a) What is the spring constant?
N/m
(b) What is the kinetic energy of the system at the equilibrium point?
J
(c) If the maximum speed of the block is 3.45 m/s, what is its mass?
kg
(d) What is the speed of the block when its displacement is 0.160 m?
m/s
(e) Find the kinetic energy of the block at x = 0.160 m.
J
(f) Find the potential energy stored in the spring when x = 0.160 m.
J
(g) Suppose the same system is released from rest at x = 0.238 m on a rough surface so that it loses 14.8 J by the time it reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0). What is its position at that instant?
m
a) Total energy = 1/2 . k . x^2
37.8 = 0.5 . k . 0.238^2
k = 75.6 / 0.0566 = 1335 N/m
b) 37.8 J
c) 37.8 = 0.5 . m . 3.45^2
m = 6.35 kg
d) V = V(max) . cos
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.