Two masses are connected over a massless pulley, with one mass sitting on a tabl
ID: 1303008 • Letter: T
Question
Two masses are connected over a massless pulley, with one mass sitting on a table tilted at an angle of ? = 60? with respect to the vertical. The coefficient of static friction between the block and the table is 0.35. The coefficient of kinetic friction between the block and the table is 0.27. The mass on the table is m1 = 5 kg and the hanging mass is m2 = 7.5 kg.
(a) Will the blocks move? Explain your answer.
(b) If the blocks will move, in which direction and with what acceleration will the block on the table move?
Explanation / Answer
for m1 f = us*m1*g = 5*.35*9.8 = 17.15 N
T > f . the blocks will move
2) for m2
m2*g- T = m2*a
T = m2*g - m2*a
for m1
T - uk*m1*g = m1*a
m2*g - m2*a - uk*m1*g = m1*a
a = (m2-uk*m1)*g/(m1+m2)
a = ((7.5-(0.27*5))*9.8)/(7.5+5) = 4.8216 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.