A uniform disk of mass m = 2.2 kg and radius R = 21 cm can rotate about an axle
ID: 1303643 • Letter: A
Question
A uniform disk of mass m = 2.2 kg and radius R = 21 cm can rotate about an axle through its center. Four forces are acting on it as shown in the figure. Their magnitudes are F1 = 4.5 N, F2 = 3.5 N, F3 = 8.5 N and F4 = 7.5 N. F2 and F4act a distance d = 2.5 cm from the center of mass. These forces are all in the plane of the disk.
m = 2.2 kg
R = 21 cm
F1 = 4.5 N
F2 = 3.5 N
F3 = 8.5 N
F4 = 7.5 N
d = 2.5 cm
Part (a) Write an expression for the magnitude ?1 of the torque due to force F1.
Part (b) Calculate the magnitude ?1 of the torque due to force F1, in N?m.
Part (c) Write an expression for the magnitude ?2 of the torque due to force F2.
Part (d) Calculate the magnitude ?2 of the torque due to force F2, in N?m.
Part (e) Write an expression for the magnitude ?3 of the torque due to force F3.
Part (f) Write an expression for the magnitude ?4 of the torque due to force F4.
Part (g) Calculate the magnitude ?4 of the torque due to force F4, in N?m.
Part (h) Calculate the angular acceleration ? of the disk about its center of mass in rad/s2. Let the counter-clockwise direction be positive.
Explanation / Answer
(a)(b) ?1 = F1 x R = 4.5N * 0.21m = 0.945 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.