The easiest work to understand gets the point. Work done half way will not recei
ID: 1304655 • Letter: T
Question
The easiest work to understand gets the point.
Work done half way will not receive credit. I need the steps and the final answer.
A 23.0 g copper ring at 0.000degreeC has an inner diameter of D = 2.54000 cm. An aluminum sphere at 108.0degreeC has a diameter of d = 2.54508 cm. The sphere is placed on of the ring, and the two are allowed to come to thermal equilibrium, with no heat lost to the surroundings. The sphere just passes through the ring at the equilibrium temperature, and the coefficients of linear expansion of aluminum and copper are sigma AI = 23 times 10-6/degree C and sigma cu = 17 times 10-6/degree C, respectively. . What is the mass of the sphere kgExplanation / Answer
A 24.0 g copper ring at 0.000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.