Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1..... A circular loop of wire of radius 12.2 cm is placed in a magnetic field d

ID: 1304718 • Letter: 1

Question

1..... A circular loop of wire of radius 12.2 cm is placed in a magnetic field directed perpendicular to the plane of the loop, as shown in the figure below. If the field decreases at the rate of 0.550 T/s in some time interval, what is the magnitude of the emf induced in the loop during this interval?
mV =

2.......A square coil of wire of side 3.80 cm is placed in a uniform magnetic field of magnitude 1.75 T directed into the page as in the figure shown below. The coil has 20.0 turns and a resistance of 0.780?. If the coil is rotated through an angle of 90.0

Explanation / Answer

1) emf = dflux/dt = A dB/dt = pi*.122^2*0.55=0.0257 V = 25.7 mV


2) emf = dflux/dt = N A dB/dt = 20*3.8E-2^2*1.75/0.335= 0.151 V = 151 mV

b) I = emf/R = 151/0.78= 193.6 mA

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote