Two tanks are engaged in a training exercise on level ground. The first tank fir
ID: 1304829 • Letter: T
Question
Two tanks are engaged in a training exercise on level ground. The first tank fires a paint-filled training round with a muzzle speed of 237.5m/s at an angle 10? above the horizontal while advancing toward the second tank with a speed of 18m/s relative to the ground. The second tank is retreating at a speed of 34.4m/s relative to the ground, but is hit by the shell. You can ignore air resistance and assume the shell hits at the same height above ground from which it was fired.
A.) Find the distance between the tanks when the round was first fired.
B.) Find the distance between the tanks at the time of impact.
Explanation / Answer
time taken by the shell fired bythe first tank to hit the second tank
t = 2v sintheta / g = 2 x 237.5 x sin10 / 9.81 = 8.42 sec
R = Vshell x cos10 x t = 1969.37 m
b) d = 1969.37 - (18 x 8.42) = 1817.81 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.